Az elmúlt négy hétben megpróbáltam részletesen bemutatni az átlag háztartásból kilomtalanítható cuccokat, valahogy mégis minden helyiség után maradt bennem némi kis hiányérzet. Mintha túl kevés dologról írtam volna. Először azt hittem, a kutya a részletességnek titulált rendszerezésemben van elásva, hiszen annyira aprólékosan mégsem ecseteltem a dolgokat, hogy külön kitérjek egy-egy sminkecset vagy csorba bögre selejtezésére, aztán rájöttem, mi a baj, ha baj egyáltalán.
Tudniillik, minden háztartás egyedi. Én, aki már évek óta próbálom tudatosan megválogatni a holmijaimat, első pillantásra sokkal kevesebb kacatot fedezek fel az otthonomban, mint aki notórius gyűjtögető, tehát sokféle feleslegesen tartogatott tárgy eszembe sem jut. Másrészt, a saját lakásomban is találok olyan cuccokat, amelyeket más csetresznek vélne, és amelyekről eddig el sem tudtam dönteni, melyik helyiség kapcsán kellene megemlíteni, hiszen teljesen emberfüggő, ki hol tartja őket.
A fentiek miatt úgy döntöttem, nem is próbálok meg mindenféle apróságra kitérni, a posztsorozat utolsó részében viszont felsorolok még néhány selejtezhető holmit, ami valószínűleg a legtöbb lakásban megtalálható, de nem került be a helységenkénti felosztásba.
- Válogasd át az egyes évszakokhoz tartozó dekorációidat, a karácsonyi fényfüzértől kezdve a festett műtojásokon át a halloween-i mécsesekig. A kevesebb több elve alapján szelektálj, tehát inkább kevesebb holmival díszítsd az otthonod, de csak olyannal, amire örömmel nézel rá. A maradékot tedd fel ingyen a netre, ezek kapós dolgok, szinte biztosan érte megy valaki.
- Szabadulj meg a régi iskolai tankönyvektől, jegyzetektől, kurzusokra kinyomtatott anyagoktól.
- Gyűjtsd össze az összes elavult elektromos eszközt, amelyet már nem használsz, ide értve a régi telefontöltőket, pendrive-okat, memóriakártyákat, fiók mélyén lapuló Nokia 3310-eket. Ha valaminek még hasznát vehetnéd közülük, ne dobd ki, hanem új megvétele helyett használd elromlásig, a működésképtelen eszközöket pedig vidd el a helyi hulladékudvarba.
- Szelektálj a gyógyszeres dobozban, a lejárt szavatosságú tablettákat és beszáradt krémeket add le a patikában. Azt tanácsolom, válogatás közben gondold át, valóban szükséged van-e mindenféle vitaminra, köhögés elleni szerre és kitudjamiféle-pirulára, nem tudod-e leváltani ezeket a szereket egészségesebb táplálkozással vagy házi orvosságokkal?
- Lomtalaníts a hobbieszközök között, bármi legyen is a kedvenc szabadidős tevékenységed. A kőkeményre száradt bútorfestő ecsetet, a törött kapásjelzőt és a hiányosság miatt sosem használt legókészletet teljesen feleslegesen őrizgeted a szekrényben.
- A gyerekek játékbirodalmát próbáld meg csökkenteni közös átbeszéléssel vagy úgy, hogy a régen használt darabokat egyszerűen elteszed egy időre. Ha nem veszik észre a játékok eltűnését, nyugodtan add tovább őket másoknak.
- Minimalizáld a tárolásra szolgáló dobozok számát, hiszen az egész lakás átselejtezése után nincs szükséged túl sokra belőlük. Mire gondolok itt? A cipősdobozokra, a megvásárolt holmik csomagolására használt dobozokra, a dekordobozokra, és ide sorolnám a konyhában felgyűlő ételtartó dobozokat is.
Ha végigselejtezed az ötrészes poszt-sorozatban tárgyalt területeket, majd néhány nap elteltével úgy érzed, még mindig akad szelektálnivaló a szekrényekben, ne kudarcként éld meg a dolgot 🙂 A saját bőrömön tapasztaltam, hogy egy egész lakás komplett lomtalanítása többkörös feladat, akár évekbe telhet, mire a szemléletmód felfedezésétől eljutsz a tudatos vásárlás és rendszerezés elsajátításáig, hiszen a belénk nevelt normák alapján kötődünk a tárgyainkhoz, akkor is, ha semmi szükségünk rájuk. A cél a szemléletmód megváltoztatása, nem a katalógus-lakás.
A posztokban többször céloztam rá, és itt ismét megjegyzem, hogy a kiszelektált dolgokat lehetőleg ne a kukába dobd, hanem adományozd oda a segélyszervezeteknek vagy tedd fel az internetre ingyen elvihető holmiként. Ami neked kacat, az másnak ajándék.
Ha tetszett a posztom és szívesen olvasnál még hasonló témákban, kedveld a Facebook oldalam >>ITT<< vagy a blog jobb oldalán található Facebook-dobozon keresztül